Yılanlar | Açıklama, Bilgiler ve Türler

4 Nisan 2023 0 By admin

Yılanlar Hakkında Bilgiler

Dünyada yılanların 3,000’den fazla türü vardır ve her yerde bulunurlar, Anarctica, İzlanda, İrlanda, Grönland ve Yeni Zelanda dahil olmak üzere. Yaklaşık 600 türü zehirlidir ve sadece yaklaşık 200 tanesi – yedi yüzde – insanları öldürebilir veya önemli bir şekilde yaralayabilir.

Zehirsiz yılanlar, zararsız garter yılanlarından python’a kadar geniş bir yelpazede yer alır ve kurbanlarını canlı olarak yutarak veya öldürmek için sıkıştırarak öldürürler. Ne zehirle vuruyorlar ne de sıkıyorlar, hemen hemen tüm yılanlar yediği yemeği bütün olarak yer, bazen inanılmaz büyük miktarlarda.

Hemen hemen tüm yılanlar tüylerle kaplıdır ve reptil olarak, soğukkanlıdır ve vücut sıcaklığını dışarıdan düzenlemelidir. Tüyler birçok amaç için hizmet eder: Kuzey Afrika’nın kurak ikliminde nemi hapseder ve yılan hareket ederken sürtünmeyi azaltır. Özellikle tüyleri az olan birkaç yılan türü keşfedildi, ancak hatta olarak bile olsa, gövdelerinde tüyleri vardır.

Yılanlar nasıl avlanır?

Yılanlar ayrıca iki ucu olan dil içerir, bu dil ile çevrelerini koklar. Bu onlara tehlike veya yiyecek yakın olduğunu bildirir. Yılanlar yiyecek tespit etmek için diğer yollar da vardır. Gözlerinin önünde açılan pit delikleri sıcakkanlı yiyecekler tarafından verilen ısıyı algılar. Ve alt çene kemikleri sıçrayan hayvanlar ve diğer fareler gibi titreşimleri alır. Yiyecekleri yakaladıklarında, yılanlar kafalarının genişliğinden 3 kat büyük hayvanları yiyebilirler çünkü alt çeneler üst çenelerinden ayrılır. Yılanın ağzına geldiğinde, yiyecek içeriye doğru yönelen dişlerle yerleştirilir ve orada tutulur.

Kaynak: Snakes, facts and information (nationalgeographic.com)

Yılanlar, dünya genelinde, Antarktika, İzlanda, İrlanda, Grönland ve Yeni Zelanda dışında her yerde bulunur. Yaklaşık 600 türü zehirli olup, sadece 200 tanesi insanları öldürebilir veya ciddi yaralayabilir.

Zehirsiz yılanlar, zararsız garter yılanlarından python’a kadar değişebilir ve hayvanlarını yaşarken yutarlar veya boğarlar. Ne zehirle öldürürler ne de sıkarak, hemen hemen tüm yılanlar yediği yiyecekleri bütün olarak yerler, bazen inanılmaz büyük miktarlarda.

Hem hemen tüm yılanlar tüylerle kaplıdır ve sıcakkanlı değildir, vücut sıcaklıklarını dışarıdan düzenlemelidir. Tüyler birçok amaçta kullanılır: Kuru iklimlerde nemi hapseder ve yılan hareket ederken sürtünmeyi azaltır. Scaleless olan yılan türleri keşfedilmiştir ama hala vücutlarının alt kısmında tüyler vardır. Yılanlar da dil kıvrımlarına sahiptir ve çevrelerini koklamak için farklı yönlere sallarlar. Bu onlara tehlike veya yiyecek yakın olduğunu bildirir.

Yılanlar ayrıca yiyecek bulmak için başka yollar da vardır. Gözlerinin önünde pit holes olarak adlandırılan açıklıklar, sıcakkanlı avların verdiği sıcaklığı algılar. Ve alt çenelerindeki kemikler, sıçrayan hayvanlar ve diğer farelerin titreşimlerini alır. Avları yakaladıklarında, yılanların başlarının genişliğinden 3 kat büyük hayvanları yiyebilirler çünkü alt çenelerin üst çenelerinden ayrılabilir. Yılanın ağzına geldiğinde, av dişler tarafından içeriye doğru tutulur ve orada hapsedilir.

Tüm egzotik hayvan fiyatları için tıklayınız

Yılan Fiyatları Ne Kadar?

AdıFiyatı (Tahmini)
Anaconda$5,000 – $11,000
Piton$1,000 – $5,500
Koba Yılanı$500 – $1,500
Kral Yılanı$300 – $550
Kertenkele$100 – $350
Boa$500 – $1,500
Mamba$500 – $1,550
Kanca Yılanı$300 – $550
Kertenkele$100 – $350
Kızıl Yılan$100 – $280

Not: Bu tabloda verilen fiyatlar tahmini olarak verilmiştir ve yılanların gerçek fiyatları farklılık gösterebilir.

Yılanlar nasıl hareket eder?

Yılanlar, “serpantin” hareketi, “konser” hareketi, “kelebek” veya “düzgün” hareketi ve “yan taraf” hareketi gibi dört farklı şekilde hareket ederler.

Yılanların kulakları var mı?

Yılanların dış kulakları yoktur, ancak iç kulaklardan kalan bazı izleri vardır. Bu izler, kafatası kemikleri arasında diğer kemiklere bağlıdır ve yılanların düşük frekanslı yer ve hatta hava ses dalgalarını almasına olanak tanır.

Yılanlar ne kadar hızlı büyür?

Yılanların büyüme hızları, yiyecek miktarı ve yeterli metabolik aktivite için yeterli sıcaklıklara bağlıdır. Tüm faktörler mükemmelse, yılanlar şaşırtıcı hızda büyürler. Tüm yılanların cinsel olgunluğa ulaşana kadar hızlı büyüdükleri ve sonraki zamanlarda büyümenin yavaşladığı ama nadiren tamamen durduğu düşünülmektedir.